Na co zwracać uwagę przy wyborze pieca wolnostojącego?

jak wybrać piecyk wolnostojącyDo niedawna mówiąc o stosunkowo niedrogim pomyśle na ogrzewanie mieliśmy na myśli przede wszystkim kominki. I dziś wypowiadamy się na ich temat z uznaniem, nie możemy jednak zaprzeczyć temu, że zyskują sobie konkurencję. Są nią piece wolnostojące, które, choć posiadają kilka dość istotnych różnic, mogą okazać się rozwiązaniem wcale nie gorszym niż palenisko w swoim klasycznym wydaniu. Okazuje się zresztą, że można myśleć o ich zakupie nawet tam, gdzie ma mowy o palenisku w jego klasycznej wersji, a więc zarówno w mieszkaniach o niewielkim metrażu, jak i w domostwach o słabych stropach.

Osoby myślące o ich zakupie powinny mieć świadomość tego, że piecyki nie są tak wydajne, jak kominki, można więc myśleć o nich przede wszystkim jako o dodatkowym źródle ogrzewania. Nie da się jednak ukryć, że jest to ich jedyne niedociągnięcie, mamy bowiem do czynienia z propozycjami, które cieszą oko i mogą być montowane praktycznie w każdym pomieszczeniu. Lista ich zalet jest długa, na pierwszy plan wysuwa się zaś to, że wchodząc w ich posiadanie możemy być wyjątkowo wybredni tak jeśli chodzi o wzornictwo, jak i kolorystykę rozwiązań tego typu.

piecyk wolnostojącyW sprzedaży dostępne są nie tylko piece uniwersalne, ale i wyjątkowo atrakcyjne rozwiązania wykonane z połączenia stali i aluminium. Okazuje się przy tym, że sami możemy dokonać również wyboru ich rozmiaru. Najmniejsze nie mają nawet metra kwadratowego, istnieją jednak również wolnostojące piece o imponujących gabarytach przeznaczone do ogrzewania wyjątkowo dużych pomieszczeń. Warto zwrócić uwagę i na to, że piece tego rodzaju można traktować tak, jak często traktuje się meble.

W przeciwieństwie do kominków nie montujemy ich na stałe, ich demontaż jest więc możliwy zarówno przy przeprowadzce, jak i przy remoncie, gdy chcemy nadać wnętrzu inny charakter. Piece cechuje duże zróżnicowanie wówczas, gdy mówimy o ich wyglądzie, przed zakupem warto więc zastanowić się nad tym, jakie funkcje mają być przez nie pełnione. Jeśli chcemy, aby pomieszczenie było skutecznie dogrzewane, w centrum naszego zainteresowania powinny znaleźć się piecyki żeliwne z odpowiednio dobranym materiałem akumulującym ciepło. Jeśli jednak kluczowe znaczenie ma dla nas funkcja ozdobna, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będą piecyki wykonane ze stali.