Piece zasilane drewnem

piecyk na drewnoCoraz chętniej sięgamy po tradycyjne, sprawdzone paliwo – drewno. Piece drzewne instaluje się przede wszystkim w tych gospodarstwach, które mają możliwość niezbyt kosztownego zaopatrywania się w ten surowiec – zwłaszcza więc na terenach wiejskich. Przyczyn, dla których tak dużo osób decyduje się na powrót do ogrzewania swojego domu drewnem jest naprawdę mnóstwo. Przede wszystkim jednak powrót do łask drewno zawdzięcza wzrostowi cen pozostałych paliw, na czele z olejem opałowym i gazem, a także fakt, że coraz więcej płacimy za prąd, którym dotąd wielu z nas ogrzewało mieszkania.

Warto również wspomnieć o coraz efektywniejszych sposobach wyrobu drewna opałowego – dzięki nim gotowy produkt jest dużo bardziej kaloryczny, niż paliwo, którego w piecach używaliśmy przed laty. Od czego zależy to, czy nasze drewno wydajne? Jak się okazuje, wpływ na to ma naprawdę wiele czynników, a najważniejsze wśród nich są rodzaj drewna i jego wilgotność. Wiele na ten temat powie nam współczynnik wartości opałowej tego surowca, który oblicza się mnożąc masę drewna przez jego objętość.

Przy zakupie drewna opałowego nie powinniśmy zapominać o tym, że poszczególne gatunki różnią się między sobą pod względem energetyczności – nieco lepiej wypada tu drewno liściaste, aczkolwiek gatunki iglaste również świetnie nadają się do ogrzewania domu. Wśród polskich gatunków najwyższą wartość opałową posiada buk – metr sześcienny tego drewna ma tyle kalorii, ile 215 litrów oleju opałowego! Wybierając na paliwo do pieca drewno, warto pamiętać o tym, by nie szkodzić przy tym środowisku naturalnemu. Ilość emitowanych do atmosfery spalin znacząco zredukujemy sięgając po suchy, niezanieczyszczony surowiec – lepiej unikać drewna lakierowanego bądź impregnowanego chemicznie, a także płyt wiórowych i sklejek. Dobrym rozwiązaniem nie będzie też palenie wilgotnym drewnem, które nie tylko jest mniej wydajne, ale też wydziela więcej spalin.